Zdravá a pohodlná kancelářská židle

Vhodně zkonstruovaná a nastavená kancelářská židle snižuje zatížení páteře, zlepšuje krevní oběh v nohou a umožňuje svobodný pohyb.
Podle názoru odborníků bohužel neexistuje univerzální židle, která by byla ideální pro každého člověka na libovolném pracovišti.

Ideální ergonomická židle je přizpůsobená konkrétní osobě a práci, kterou tato osoba vykonává. Čím by se měla vyznačovat?
Především širokými možnostmi nastavení rozměrů a úhlů sklonu.

Součásti ergonomické židle:

· opěrka hlavy
· opěradlo
· područky
· tvarované sedadlo
· otočná noha židle
· základna s kolečky


OPĚRKA HLAVY
Osoby, které stráví na židli více než 6 hodin, by měly požívat židle s opěrkou hlavy. Opřením hlavy se snižuje zatížení krční páteře. Opěrka by měla mít vhodný tvar s prohlubní ve střední části, která umožňuje pohodlné opření. Součástí by mělo být také nastavení její výšky.


ZÁDOVÁ OPĚRA
Důležitou součástí ergonomické kancelářské židle je opěradlo. Mělo by být tvarováno tak, aby kopírovalo přirozené zakřivení páteře. Chybět by neměla možnost nastavit úhel sklonu opěradla. Opěradlo by mělo dosahovat minimálně do výše lopatek. Velmi důležitá je část opěradla ve výšce bederní páteře, protože záda by v tomto místě měla být silně a jistě opřena.PODRUČKY
Područky slouží k opření předloktí a tím, že snižují zatížení beder, snižují také zatížení páteře. Pomáhají zejména lidem, kteří píší na klávesnici a používají myš a tablet. Lidem, kteří pracují na počítači, umožňují udržet ergonomickou pozici, při níž se zápěstí a předloktí nachází v jedné přímce. Područky by měly být široké minimálně 5 cm a neměly by omezovat pohyb.


SEDADLO
Základní funkcí každé kancelářské židle by mělo být nastavení výšky sedadla. Díky této funkci lze přizpůsobit křeslo výšce a tvaru těla a zaujmout správnou a současně zdravou a pohodlnou polohu v sedu. Sedadlo židle by mělo být dostatečně široké, mělo by zajišťovat dostatečný prostor pro boky a současně umožňovat pohodlné používání područek. Velký význam pro pracovní pohodlí a zdraví má správná hloubka sedadla. Příliš hluboké sedadlo ztěžuje a znemožňuje ohyb nohou v kolenou, mělké sedadlo zase způsobuje pocit sjíždění z židle. Mezi hranou židle a ohnutými koleny by měla být zachována vzdálenost nejméně 2 – 4 cm.
Přední hrana sedadla by měla být zaoblená a mírně snížená. Správný tvar této hrany zabraňuje stlačení cév v blízkosti kolen, zlepšuje prokrvení a odstraňuje pocit trnutí nohou.
Sedadlo by mělo být dostatečně pružné, měkké a přizpůsobené hmotnosti osoby, která na něm bude sedět. Příliš tvrdé sedadlo je nepohodlné, naopak příliš měkké tělo nedostatečně stabilizuje.

KOLEČKA
Kolečka židle by měla umožňovat plynulý pohyb na židli. Typ koleček by měl být přizpůsoben druhu podlahy. Na podlahové krytiny jsou vhodná tvrdá kolečka, kolečka na parkety a keramické dlaždice by měla mít měkký povrch.
Z hlediska bezpečnosti doporučujeme kolečka s automatickou brzdou. Při zatížení se volně pohybují a umožňují snadné přemísťování židle. Když zatížení přestane působit, kolečka se automaticky zablokují a židle "neutíká" zpod vstávající osoby.

© LUK interiér / e-shop 2021 | Sophics, spol. s r. o. > řešení pro webové stránky & internet a sítě & cad/cam          www.lukinterier.cz | www.luknabytek.cz | www.nabytek-restaurace.cz